Jak realizować cele i zadania – 2 programy

Łapiesz się na tym, że ciągle zastanawiasz się co masz jeszcze do zrobienia? Myślisz czy przypadkiem czegoś nie zapomniałeś? Dużo myśli nieogarniętych i nieuporządkowanych na głowie? Zbyt duży natłok spraw powoduje, że musimy ciągle o nich pamiętać, mamy je z “tyłu” głowy przez co napinamy się i stresujemy. Przeciążenie umysłowe sprawia, że mniej nas w tym co tu i teraz. Żyjemy przyszłością, tym co dopiero nastąpi, co skutecznie uniemożliwia nam cieszenie się chwilą obecną.

A co by było gdybyś mógł poczuć się wolny od myśli w stylu: dziś muszę zrobić to i to a jutro to i tamto. Jasne, że takie życie do końca i w pełni nie jest możliwe, co nie znaczy, że w jakiś sposób nie powinniśmy do tego dążyć. A co by było gdybyś nagle odkrył coś, co sprawi, że przynajmniej częściowo zrzucisz ten bagaż myśli, które zaprzątają twoją uwagę?

To jest tak jakbyś miał osobistego asystenta, który przypomni ci o rzeczach do zrobienia. Nie musisz o nich ciągle pamiętać i przez to się rozpraszać. Dla mnie tym programem okazała się aplikacja Nozbe.

Tę aplikację znałem już dawno temu, ale mało z niej korzystałem. Uważałem, że wcale nie jest mi potrzebna. Ostatnio jednak pracuję nad wieloma rzeczami jednocześnie. Dotyczy to rozwoju osobistego i pamiętanie o tych wszystkich czynnościach jakie mam codziennie wykonywać stało się dla mnie problematyczne. Zawsze pojawiało się pytanie, czy czegoś nie zapomniałem? Tę aplikację wykorzystuję także do działań blogowych o czym więcej powiem niżej.

Otwieram aplikację Nozbe i patrzę jaki mam plan na dziś. I od razu widzę, że jednej z tych czynności nie wykonałem a że akurat mam chwilę czasu to od razu zabieram się za jej realizację. W ten oto sposób doceniłem aplikację i samą ideę listy zadań. Po prostu możesz sprawdzić nie tylko jakie stoją przed tobą zadania, ale posegregować te zadania w zależności od kontekstu, co pozwala np. porządkować zadania ze względu na miejsce ich wykonywania.

Jak korzystać z Nozbe

W tym programie wszystkie zadania możesz przydzielać do różnych projektów, kontekstów ich wykonywania a także ustalić potrzebny czas na wykonanie oraz określić termin. Pokażę sposób w jaki możesz wykorzystać aplikację na przykładzie działań blogowych.

Jak korzystać z nozbe

Najpierw zapisuję zadania. Zadanie powinno być możliwe proste, krótkie. Ja tworzę np. w postaci nazwy artykułu tutaj jako przykład: nowy artykuł. Czasem przychodzą mi pomysły na różne artykuły, to wrzucam po prostu robocze nazwy, które lądują w ogólnym folderze inbox (mam ich 17). Pod koniec tygodnia np. w niedzielę przeglądam moją listę i patrzę co mi się udało z tego zrealizować a co nie.

Wtedy też mogę podjąć decyzję, co z moimi luźnymi nazwami artykułów, luźnymi informacjami, które zalegają skrzynkę inbox zrobić. Mogę ubrać to w konkretny kształt np. nadając plan na jakiś artykuł i zrobić z tego jedno zadanie. Warto więc raz w tygodniu usiąść i zrobić porządek z listami choćby po to, by nie dopuścić do bałaganu, który może się wkraść na skutek nie zrealizowanych zadań. Taka tygodniowa perspektywa daje również lepszy obraz tego przed czym właściwie stoimy.

Mamy więc plan zadań. Każde zadanie możemy określić na kilka sposobów. Przede wszystkim określić potrzebny czas na jego wykonanie, zadbać o kontekst, przydzielić projekt a także dodać komentarz i własne notatki. Do najciekawszych opcji należy możliwość dodawania załączników w postaci plików ale także notatek z evernote oraz plików z dropbox czy google drive. Dzięki temu treść artykułu tworzę w edytorze tekstowym google drive, wrzucam jako link do komentarza w evernote.

Jak korzystać z Evernote?

Dodawanie notatek z evernote jest bardzo proste. Przyznam, że to moja ulubiona aplikacja i wspaniały notatnik jaki znam. To produktywna aplikacja, która pozwoli uporządkować mnóstwo materiałów w sensowną całość. Dla przykładu zbieram w niej inspirujące zdjęcia, archiwizuję dokumenty, robię notatki z książek.

Evernote służy mi jako m.in. archiwum dokumentów ponieważ robienie zdjęć z telefonu przypomina prawdziwe elektroniczne archiwizowanie treści. Do największych zalet należy to, że program potrafi odczytywać tekst ze zdjęć co stanowi poważny atut gdy chcemy znaleźć jakiś dokument korzystając jedynie z wbudowanej wyszukiwarki. Po za tym zamieszczam tam luźne pomysły zarówno tekstowe jak i nagrane, które potem mogę w łatwy sposób zintegrować z zadaniami z nozbe.

Jak korzystać z Evernote?

Funkcjonalność Evernote pokażę na dość specyficznym przykładzie, ale przykładzie, który świetnie zobrazuje niesamowite możliwości jakie kryje w sobie ten program. Wyobraź sobie, że zbierasz materiały do artykułu na blog lub do książki. Gromadzisz dane, zbierasz bibliografię i naturalną rzeczą jest to, że niektóre artykuły chcesz mieć w jednym miejscu dzięki czemu łatwiej podczas pisania właściwego tekstu będzie ci je spożytkować.

Jeśli masz książki w postaci fizycznej, to wystarczy, że zrobisz zdjęcia interesującym stronom za pośrednictwem evernote. Dzięki temu uzyskasz jakość skanu a do tego inteligentny system rozpozna tekst gdy będziesz chciał znaleźć go np. po fragmencie. Może być i tak, że znajdziesz ciekawe artykuły w internecie. I tutaj nie ma żadnych przeszkód. Zainstaluj specjalną wtyczkę do przeglądarki firefox Evernote Web Clipper, która utworzy w prawym górnym rogu przeglądarki ikonkę tak jak widzisz na powyższym rysunku.

Kliknięcie jej po tym jak już ją zainstalujesz spowoduje wyświetlenie się menu (widoczne na powyższym zdjęciu) z którego masz możliwość zapisania artykułu ze strony. Inteligentny system rozpozna zawartość tego artykułu a jego treść przeniesie do naszego notatnika. Powyższy screan zrobiłem na przykładzie mojej strony z tekstu Jak działa instagram.

Myślę, że już dostrzegasz potencjał jaki kryje się w tych dwóch aplikacjach. Zarówno Nozbe jak i Evernote działają jako programy instalowane na dysku twardym, wersje webowe oraz jako aplikacje na urządzenia mobilne, co powoduje, że mamy szeroki wachlarz możliwości korzystania z nich w dowolnych warunkach.

Do nozbe zarejestrujecie się stąd. a do evernote tutaj. Obie aplikacje są w wersji darmowej jak i płatnej. Do warunków domowych spokojnie wystarczy wersja darmowa chociaż osobiście myślę nad rozszerzeniem do pro gdy zacznę korzystać z nozbe do projektów zawodowych. Na Evernote dostałem pakiet kupując telefon u jednego z operatorów.

A ty jak organizujesz wpisy na blogu lub jakie masz sposoby na zapamiętywanie zadań do wykonania?

Podziel sięShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on Pinterest
Email this to someone
 • Dobrze trafiłem! Walczę z WP, więc polubienie nie do końca może być bezinteresowne! 🙂

 • Kamil

  Będę musiał wykorzystać, bo ostatnio z czasem i organizacją nie jest najlepiej. Chciałbym zrobić wszystko jednego dnia, ale się nie da, brak czasu.

 • Korzystam z Evernote i sobie bardzo chwalę 🙂

 • Na razie sprawdza mi się zwykły notatnik w telefonie, ale skala zaczyna robić swoje i obie aplikacje już mam, pozostaje mi się do nich przekonać i zacząć stosować

  • admin

   oj tak, trzeba się do nich przekonać. Do Evernote przekonały mnie archiwizowanie zdjęć 🙂

 • Wpisy na blogu zapisuję na bieżąco, pomysły również wraz ze szkicami plus w notesie, który mam przy sobie. Zarówno do Nozbe, jak i Evernote podchodziłam, ale jakoś o nich zapominam. To pewnie kwestia przestawienia się i przyzwyczajenia. Nadal ciągnie mnie do kartek, a to dlatego, że laptopa nie zawsze mam przy sobie i internet działa różnie, a ja nie mam cierpliwości do jego kaprysów.

 • Poelcam Evernote – łatwy w obsłudze i daje wiele możliwości.

 • Przyzna szczerze, że nie znałam żadnej z tych aplikacji, ale chętnie wypróbuję na sobie. 🙂 Polecam zainstalowanie dosqusa – nie znoszę jako blogerka i czytelniczka za każdym razem uzupełniać dane na innych stronach 🙂

  • admin

   Disgusa rozważam, ale wiąże się to z tym, że utracę dotychczasowe komentarze więc mocno to rozważam 🙂

 • Evernote jest świetne, natomiast Nozbe nie polubiłam, bo wersja darmowa mi nie wystarczyła. Ja korzystam z Asany, bo można tworzyć wiele projektów, ma wiele przydatnych funkcji i jednym rzutem oka można mieć przejrzysty wgląd na postępy w realizacji projektów. Do codziennych zadań najlepiej jednak u mnie sprawdza się zapisywanie w zwykłym notesiku, bo jak każdy maniak listy zadań uwielbiam ich wykreślanie po ukończeniu 😀

  • Asany nie kojarzę dlatego chętnie ją sprawdzę 🙂

 • Nie znam ani jednego, ani drugiego. Widzę, że czas to zmienić.

 • dzięki za polecenie 🙂

 • Wiesz, ja dalej planuję wszystko w notatniku z długopisem w ręku. Choćbym nie wiem jak się przymierzała do tych wszystkich aplikacji to zawsze ląduję z długopisem i kawą w fotelu;) jakoś tak zaznaczanie wszystkiego i odkreślanie potem mnie relaksuje;) ale am wp lanach evernote, dzięki za polecenie!

  • Słuchaj, grunt, że masz swoją metodę 🙂 A to, że masz notatnik to może i masz nawet przewagę. Mi trochę brakuje tego wykreślania zadań ale z drugiej strony taka forma jest dla mnie mało poręczna bo nie mogę mieć takiej listy zawsze przy sobie. Wy kobiety macie mega pojemne torebki a nam facetom został jedynie telefon z którym się nie rozstajemy 😉

 • Robilam jedno podejscie do Nozbe ale zniechecila mnie slaba synchornizacja aplikacji ze stroną internetowa. A Evernote uwielbiam – nie wyobrazam juz sobie pracy bez niego.

  • Prawda? Evernote jest wspaniałe. Teraz tam notuje praktycznie wszystko 🙂