Zastanawiasz się nad narzędziem, które ogarnie pracę grupową? Myślisz, że Slack będzie odpowiedni? Poznaj Microsoft Teams i sprawdź jak to narzędzie ułatwi wam komunikację.
Microsoft Temas dedykowany zespołom
Microsoft Teams jest darmowym narzędziem, które jest przeznaczone do komunikacji grupowej oraz wymiany informacji w ramach wspólnie prowadzonych projektów a do tego jest zintegrowany z aplikacjami z rodziny microsoft. To wszystko sprawia, że jest narzędziem, któremu warto przyjrzeć się bliżej.

W ramach naszego konta (możemy mieć kilka kont, które wybieramy w górnym prawym rogu) możemy zarządzać naszym zespołem. Każde konto to inny zespół. Z kolei każdy kanał może być dedykowany osobnemu projektowi lub zagadnieniu w obrębie zespołu. U mnie na powyższym rysunku zobaczysz konto eduoffice z zieloną ikonką.
Zarządzanie projektami i informacjami w Teams
W tym zespole mam utworzone kanały takie jak ogólny, akcje marketingowe, eduoffice, Moje sprawy, wpisy. W każdym kanale mogę mieć wyselekcjonowane informacje, które dotyczą danego zagadnienia.
To co jest według mnie najciekawsze to, to, że w każdym kanale możemy utworzyć wiele zakładek. Spójrz na środkowy ekran i zobacz zakładki takie jak konwersacje, Pliki, Wiki. W polu konwersacji mamy oczywiście wszystkie dyskusje jakie prowadzimy w danym kanale. Możemy rozmawiać ze współpracownikami, dyskutować o projektach. W sekcji Pliki możemy dodać ważne pliki do naszego projektu a w Wiki oczywiście dać jakieś info.

Załaduj ulubione aplikacje do Teams
Duży plus przy zakładce Wiki pozwala dodać kolejną zakładkę. Co umieścimy w tej zakładce zależy od nas samych. Do wyboru mamy nie tylko pliki excela, worda ale też mnóstwo aplikacji do wyboru. Ja podłączyłem aplikację Asana z projektem Blogi, które prowadzę w ramach swojego konta w Asana, do konta w Teams, które zauważyć na powyższym rysunku.
Evernote, Trello, Asana w Microsoft Teams
Równie dobrze możesz podłączyć do Microsoft Teams aplikacje takie jak Evernote czy trello i to wszystko działa bardzo fajnie. Oprócz tego mogę otrzymywać także powiadomienia o każdej aktywności, które dokonuje się w podłączonej aplikacji. Dla przykładu mogę ustawić by do konwersacji wpadały wszelkie zmiany w tym także dodanie nowych kart w Asanie.
Mogę także dostawać automatycznie codziennie raporty z google analytics prosto do swojego konta zespołowego na Microsoft Teams. W ten sposób trzymam rękę na pulsie i nie muszę specjalnie logować się na konto w analytics by dowiedzieć się jakie mamy statystyki w ostatnim dniu.

Podsumowanie
Ten artykuł to krótki przegląd funkcjonalności Microsoft Teams. W ramach testów utworzyłem dwa konta. Podłączyłem aplikacje Trello, Asana, Evernote oraz ustawiłem boty z Asana oraz google analytics dzięki czemu dostawałem automatyczne powiadomienia. Muszę przyznać, że trochę czasu zajęło mi rozgryzienie tych funkcjonalności jednak mimo to uważam, że Microsoft Teams jest przyjaźniejszy niż konkurencyjny Slack.
Teams polecam każdemu kto chce zaprowadzić porządek w swojej grupie współpracowników. Pozwala komunikować się i zarządzać, co tu mówić, dość dużą bazą informacji w możliwie prosty sposób. To co zauważam na duży minus to fakt, że nie podłączymy do niego OneNote. Jest wprawdzie dostępne OneNote ale tylko w wersji dla firm. Z drugiej strony jest to zrozumiałe jednak niestety jedynie pod tym względem nie udostępnimy naszych notatek.
